Выбрать страницу

Хвилювання води, чи дихання людини? Потік стихій, чи вир пристрастей?  Медитація у русі, романтичний політ закоханих, чи безтурботна гра? – Що це?

Це танець чи транс-танцювальний напрямок? Звідки він прийшов? Як розвивається? Яка його назва та суть? Чому ми так мало знаємо про нього? І чому він має стільки облич і найменувань, і прихильників в усьому світі?

— Я розкажу Вам про танець мого життя, який змінив мене і, я певна, може змінити Вас,

якщо Ви наважитесь!

Передчуття, дотик, контакт… 

Дихання, енергія, внутрішня сила і пластичність, гнучкість і стійкість, м’якість і пружність, чуттєвість і контроль над собою, неперевершене відчуття рівноваги і єдності в танці, почуття польоту та закоханості… — все цеЗУК

Одного втомленого вечора у пошуках натхнення я передивлялась ресурси Інтернету, де на сторінках YouTube мені пощастило зустріти запис дуже гарного виконання танцю під назвою… Бразильський Зук (Brazilian Zouk)!

Тут я зупинилась,  пройняло до самої душі…

…Вона здавалася ангелом, а він — її помічником, її опорою,  її повелителем, який ніжно, обережно направляє її, підтримуючи немов коштовний кришталь! Обертаючись навколо нього, як муза, вона його надихала, то здавалося б вона злітає, а потім спускається у глибокому прогині, то вона чуттєво «пливе», повторюючи стегнами рухи хвиль, то бурхливо стікає водоспадом волосся, і знову поринає вверх пташкою у невимушеному, романтичному і гіпнотичному танці… ЗУК…

У цьому танці жінці доведеться проявити всю свою жіночність, гнучкість, пластичність, м’якість, поступливість, навіть слухняність.., але в той же час і дівочий пристрасний запал! Проходячи крізь безперервні оберти різної швидкості, прогини будь-якої глибини і фігури усілякої складності, що поєднані з одночасними обертами голови із розпущеним волоссям (все це вимагає натренованості тіла і вестибулярного апарату, що дозволили би втримати рівновагу), — зук є більше ніж танцем, і він закарбовується у пам’яті людини, яка хоч раз його бачила!

Роль партнера у танці надзвичайно важлива, він – лідер, і від нього залежить майже все! Його справжнє бажання — це розкрити жінку, дати їй можливість відчути себе і партнера у музиці, отримати насолоду від танцю вивільнивши розум та тіло і надаючи його рухам неперевершеної краси; він же отримує радість від танцю і споглядання за нею, чуттєвою і прекрасною, справно виконуючою всі його «примхи»: оберти, хвилі, спіралі, стрибки, вигини і підйоми..!

“Мистецтво лідера у танці – це мистецтво якнайбагатшого розкриття  можливостей і краси людини, з якою він танцює, аби від цього кожен з них, а також глядач, отримували задоволення і естетичну насолоду.»

Кажуть: «вода завжди знайде собі шлях». Так і рухи в зук схожі на воду, що тече: то бурхливо, то спокійно, то здіймаючись хвилею; це схоже на вдих і видих; це передача енергії по спіралі.

Танець зук можна танцювати складно, а можна просто. Головне — це задоволення від танцю, музики і, власне, контакту!

Партнер задає силу імпульсу і напрямок руху, він — єдиний хто вирішую, і тому, по-перше, має наперед чітко знати чого хоче від обох, тонко відчувати музику, емоційний та фізичний стан жінки, технічні можливості пари та просторові умови, і, по-друге, володіти «мовою» рухів тіла («мовою ведення») так, щоб завчасно та однозначно передавати у танці свою волю партнерші.

Завдання жінки – не втрачаючи контроль та утримуючи рівновагу розслабити тіло, довіритись веденню партнера (не турбуватися і не переймати ініціативу, але, якщо потрібно, коректно прояснити непорозуміння), намагатися відчути та правильно інтерпретувати імпульс, продовжуючи його у собі, «не гасити» рух допоки партнер не зупинить його. Жінці важливо відчути і підлаштуватися під стиль ведення партнера та просто насолоджуватись танцем. 🙂

Навчитися встановлювати інтуїтивний контакт один з одним, оволодіти мовою передачі наміру через рух та паузу, розуміти динаміку енергій в тілі і свідомо контролювати її, знати себе і свої можливості, розуміти почуття і відчуття людини, з якою танцюєш у парі, знати ваші сильні і слабкі сторони,- все це є підготовкою до Танцю, і це набагато важливіше, і, зазвичай, довше, ніж вивчення кроків та послідовності рухів!

Розкрити жінку можна лише впевненим усвідомленим веденням, яке основане на взаємному відчутті один одного, довірі, повазі, уважності та обережності. Тож, не забувайте дивитися в очі своїм партнерам… та… посміхайтесь!  

Цитуючи мого улюбленого наставника танцю, бразильця Джуніора Карвальо, повторю: «Головне в зук — це контакт, все інше – дрібниці

“Гармонія контакту — у мистецтві вести за собою і мистецтві слідувати.”

Така от, ідеалістична «картина стосунків», передана у танці зук!

Становлення і розвиток танцю ZOUK

Слово зук, у перекладі з мови французьких креолів означає «вечірка, фестиваль, свято». У своїй основі назва танцю зук походить від назви ритмічної музики зук, під яку його танцювали/танцюють.

Треба бути уважним, щоб не сплутати поняття музики зук і танцю зук.

В основі танцю бразильський зук лежать рухи запального танцю ламбади (що свого часу мала статус «забороненого танцю»), на початку 90-х років у Бразилії її почали танцювати під дещо ліричніші і повільніші мелодії та ритми карибської музики зук. Виділяють два основні напрямки бразильського зуку, це: Порту-Сегуру стиль і Ріо-де-Жанейро стиль, з якого все почалося.

Є танець франко-карибський зук, який сильно відрізняється від бразильського, хоча його також танцюють під музику зук.

Під музику зук та (її похідну) музику кізомби танцюють танець, який називається Kizomba, він сильно відрізняється від танцю зук, оскільки в ньому немає рухів ламбади.

Уточнюйте, адже коли говорять просто «зук»- виникає багато запитань…

Рахунок популярного бразильського танцю зук подібний до такого: 1-3,4/5-7,8; тууун-чік-чік/тууун-чік-чік ( дооовго-коротко-коротко/дооовго-коротко-коротко ). Зазвичай, шаг вперед робить права нога на довгий рахунок, а ліва — назад (протилежно до лінійної сальси). Контакт між партнерами дуже близький, що зумовлює більшу обачність і продуманість рухів, і, в той же час, застосування елементів контактної  імпровізації.

З розвитком танцю, зук довершував рухи ламбади, роблячи їх більш чуттєвими і ніжними. Він увібрав у себе елементи Lambada, Salsa, Bachata, Soltinho, Forro, Rock’n’Roll, East Coast Swing, R’n’B, контактної імпровізації, східних танців, акробатики, капоейри тощо.

У цьому танці задіяні всі основні групи м’язів людини і сам танець є неперевершеним для укріплення тіла, органів дихання і рівноваги, для схуднення і просто гарного настрою!

Практикуючи зук, початківцям слід пам’ятати про обережність з рухами шиї при обертах голови. …Глибоке дихання, балетна постава та енергія, сконцентрована у грудях, шаг від стегна з витягнутим носком ноги, згладження і пом’якшення акцентів при рухах рук (на противагу сальсі), —  ось тільки деякі секрети, які впливають на якість і ефектність танцю!

Кілька слів про стилі і зв’язок із музикою, викладачів і географію танцю…

Від характеру музики, її ритму залежить і характер рухів (їх настрій, техніка, швидкість), і увесь танець. Саме тому на сьогодні існує так багато дочірніх стилів зук — це і ZoukLove (більш повільний і романтичний),  Brazil Zouk (пристрасний, глибокий, енергійний), і LambaZouk (швидкий, запальний, веселий, з багатьма обертами), і Zouk Revolution (різкий, уривчастий, ламаний, з паузами), SoulZouk (вільний стиль, інтерпретація), Flow Zouk (текучий, плавний), Neo Zouk (гіпнотичний, неперервний), MZouk (спіральні форми та глибокі прогини), Zouk R’n’B (поєднання рухів зук і різновидів вуличних стилів, хіп-хопу, R’n’B); Acro Zouk (поєднання акробатики і зука), BachaZouk (поєднання танцю бачати і зук) і т.д.

У світі щороку проходить не менше сотні значних міжнародних зук-подій, які у більшості стосуються танцю і різновидів саме бразильського зук, і хоча його вже часто танцюють навіть не під музику зук, але продовжують спрощено називати ЗУК, оскільки це є злагоджений маркетинг, лаконічна реклама, бренд, хоч би і не істина.

«Зук» активно розвивається, асимілюється з іншими танцями і музикою, впливаючи на них. Так, дуже часто можна спостерігати, як заняття зук змінюють у людини стиль танцювання знайомих йому сальси та бачати. І ці зміни, я особисто, вважаю, позитивними!

Сьогодні зук впевнено завойовує світ! Місто Амстердам стало колискою цього танцю в Європі, звідки він поширився далі, і, зрештою, знайшов своїх прихильників в країнах СНГ та Україні!

У зв’язку з цим хочеться окремо виділити таких вчителів і творців танцю зук (і його стилів), як Adilio Porto, Renata Peçanha, Israel Szerman, Berg & Solange , Renato Veronezi, Pasty Pieternelle, Kadu Pires & Larissa Thayane, Mafie Zouker & Ruanita,  Carlos and Sofie da Silva, Daniel and Leticia Estévez López, Gilson Damasco & Natasha Terekhina (Як бачите, є серед них і наші імена!)

Всі вони зробили значний внесок у розвиток і популяризацію танцю, без них бразильський зук просто не можна мислити!

У великих містах України вже є свої викладачі і осередки зук, і інформація про них доступна на сторінках всесвітньої мережі Інтернет. Ознайомитися з програмою зук-конгресів та фестивалів міжнародного та місцевого значення, з розкладом занять та майстер класів вам допоможуть ресурси: http://www.festivalsero.com/, www.zoukraine.com !

Отож, говорячи мовою тіла:  «Краще один раз відчути, ніж дивитися і чути!»

РЕволюція FLOW BEAT…

Танець бразильський зук з часом і простором розвинув (і продовжує розвивати) власну техніку (відмінну від ламбади) і стилі, а зараз він долає «кордони» одного танцю і стає «трансцендентним»! Рухи більше не обмежені музикою зук, або послідовністю кроків — це вже особлива самостійна техніка рухів, з якою можна танцювати під різну музику, або без неї, можна танцювати на звичайній диско поп-, рок-, транс- і таке інше; поодинці, в парі, або гуртом,- це справжня революція у світі танцювального мистецтва, і вона тільки–но розпочинається!!!

Еволюція танцю назрівала одночасно у різних країнах по-своєму, що і породило багато найменувань стилів, відгалужень та технік бразильського зук. Але як називати танець, техніка рухів якого вже більше не прив’язана до музики та ритму зук, країни-походження  (Бразилія) чи навіть першооснови — танцю ламбада, як називати танець, який має свою оригінальну техніку, але до всього ще й постійно міксує її з іншими стилями танців? … от і питання… :0)

«Як коректно називати танець?»

Це запитання не могло не турбувати досвідчених танцюристів, викладачів та хореографів. Ситуація потребувала нового осмислення і перспективного бачення, нових педагогічних підходів і цілей, і назви.

Новий танцювальний напрямок, що зародився із симбіозу танцю зук і сучасного free style dance, було запропоновано називати Flow Beat (за версією Junior Carvalho), або «Слідуючи за Потоком Ритму». Це, в першу чергу, інтерпретація ритму, рахунку, звучання і паузи, на основі комбінування техніки зук-ламбади й інших танців.

Технікою рухів Flow Beat (а вона щороку більш конкретна) можна танцювати безліч музичних треків. Згідно теорії руху, ідеєю Flow Beat є передача «текучості» і бажання слідувати за «потоком ритму».  Сьогодні її послідовники розвивають новий напрямок в Європі (особливо на Пн. Германії), Пн-Сх. Бразилії, Префектурі Токіо, а також, сподіваємось, в найближчому майбутньому, і Україні!

«Слідуй за Потоком Ритму»!  …Можливо це ритм музики, можливо це «її» дихання, … а можливо ритм власного серцебиття!!?..

ЕВОЛЮЦІЯ ЗУК  — Zouk EVOLution – EvZOUKCSD Evolution

Contemporary Social Dance EVOLUTION (CSD EvoLution) – Cучастий Соціальній Танець Еволюшн, створюється на стику таких самостійних напрямків танцю, як Contemporary і Social Dance, вміщуючи у собі найкращі теоретичні та практичні здобутки шкіл академічного класичного сучасного танцю разом зі напрацюваннями та філософією напрямків соціального та вуличного танців.

Cучастий Соціальній Танець (Evolution )створюється саме зараз, виникаючи одночасно у різних школах світу, — це більше ніж Танець, час якого Прийшов!

Ліричний відступ

Для опанування цього красивого, запального, романтичного і гіпнотичного танцю зук, та його сучасника Флоу Біт, можна почати з приємних простих фізичних вправ і нескладних рухів. Головне — не боятися, навчитися відчувати музику, себе і людину, з якою танцюєш.

Я люблю повторювати, що «танець – для кожного, у ньому немає помилок, а правила є лише орієнтирами».

«Мистецтво танцюце мистецтво самовираження через рух і тіло, де краса і задоволення не у складності, а в щирості і наполегливості!”

«Покажи свій внутрішній світ. Не турбуйся про те, що інші подумають про тебе коли ти заплющуєш очі і танцюєш так близько до партнера як ніколи!! Насолоджуйся щиро і ніколи не бійся, закохайся у музику, в себе і людину поряд на оцю єдину пісню, що лунає, що ви танцюєте разом!!!

Танець – це відвага, і немає сумніву — знадобиться неабияка відвага від тебе, щоб танцювати цей дивовижний ЗУК (дослівно «вечірка, свято»)! Тож наважся, і зроби своє життя справжнім святом 😉 !!!!!»

Юлія Зонтова (пристрасна і феєрична танцюристка, тренер по латині та бразильському зук в Амстердамі)

Висловлюю щиру подяку у співпраці моїм вчителям, друзям та однодумцям: Junior Carvalho (Бразилія/Германія) http://www.juniorcarvalho.com/, Yamato-sensei (Бразилія/Японія)  http://zoukjapan.com/, Aochan (США/Японія) http://www.tropicalny.com/, Юлії Зонтовій (Росія/Нідерланди) http://www.juliazontova.com/, а також редакції журналу «Світ під кутом 73%» http://svitpidkutom.com/ та головному редактору Дарії Кузнєцовій, яка зацікавилась у розкритті цієї теми!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

З любов’ю, Анастасія Недобиткіна (Ana-chan)

http://vk.com/anachan , daoan@i.ua, +38 050 3219450

Zouk Demonstration in Tokyo: http://www.youtube.com/watch?v=5wPPIAF1KVI

Викладач Сучасного та Бразильського Соціального Танцю в м. Київ,

Танцювальна Ініціатива «З!УКраїна»

стаття 2011 р. до розділу «Мистецтво руху» журналу «Світ під кутом 73%»,

copyright  2014

Pin It on Pinterest